דף הבית >> מה זה טיפול בפרחי באך ?
 

תמציות פרחי באך

 
רקע -
ד"ר אדוארד באך (1886-1936) רופא, חוקר והומופאת גילה את תכונות הפרחים אשר מביאים הקלה במצבים של חרדה, צער עמוק או רגזנות. מחקריו הרפואיים הובילו אותו להבנה שחלק כביר מריפוי המחלה מקורו במצב המנטלי והרגשי יותר מאשר בגוף עצמו. 
פרחי באך אינם עוסקים בתקיפת המחלה אלא בשיפור מצב הרוח וחשיפת האני האמיתי והטבעי מתוך רובדי ההגנות והכיסויים שהתפתחו בתגובה למאורעות החיים. על פי הבנה זו המחלה הגופנית היא רק סימפטום לחוסר איזון נפשי או רוחני. פרוש הדבר שהגוף מגיב בכאב פיזי למצוקה נפשית. 

פרחי באך מוכנות באנגליה במרכז באך בהר ורנון. כיום משרים את הפרחים במי מעיין טהורים ומים אלה משמשים להכנתן של התמציות. אלכוהול טבעי מוסף כדי להגן ולשמר את פרחי הבאך למשך זמן.קיימות 38 תמציות פרחי באך, אשר מחולקות לשבע קטגוריות כלליות, ובנוסף לכך "תמצית ההצלה" אשר היא שילוב של מספר תמציות אחרות ומשמשת להרגעה במצבי לחץ, להתמודדות עם שוק, תאונה או פציעה וחרדות יומיומיות.
ד"ר באך פיתח את טכניקת הטיפול שלו דרך עבודתו ונסיונו בתחום ההומאופטיה, יש דמיון בין פרחי באך לבין אופן הכנת תרופות הומאופטיות אך ההבדל גדול. אמנם מדובר בדילול של חומר המקור בשני המקרים אך פרחי באך אינם בהכרח פועלים על פי החוק של דומה בדומה מרפא, הם גם דורשים טכניקה שונה של דילול, ללא ניעור. ד"ר באך טען שניתן למנוע את ההתבטאות הפיזית של המחלה בעזרת פרחי באך, טרם הופעת הסימפטומים, על ידי איזון הגורם הראשוני למחלה.

המטפל מכין תמצית מדוללת משילוב של כמה מהתמציות המקוריות, בדרך כלל לא יותר מחמש יחדיו. וכל שנותר לנו לעשות הוא לשים 4 טיפות בחצי כוס מים ולשתות 3 פעמים ביום. חשוב לדעת כי כמות קטנה מאוד מספיקה כדי לתת את ההשפעה של התמצית, ואין כאן בבחינת "כל המרבה הרי זה משובח". יחד עם זאת ניתן לקחת כמות חוזרת כל פרק זמן מסויים, עד שיש הקלה בתחושת המצוקה.
תמציות הפרחים הן לחלוטין בטוחות, בלתי רעילות, טבעיות ולא ממכרות וניתן לשלבן עם טיפול רפואי קונבנציונאלי, טיפול הוליסטי או טיפול בעשבי מרפא. 
תמציות פרחי באך משפיעות על המצב המנטלי והנפשי - הן עוזרות לסלק רגשות שליליים, ומשנות עמדות ותכונות אופי באופן שתורם לשלוות הנפש ולשמחת האדם. תמציות פרחי באך עוזרות בהתמודדות עם מצבי לחץ, חרדה, פחד, דיכאון, כעס והימנעות, דאגות יתר, ערך עצמי נמוך, אשמה ובדידות.
פרחי באך וילדים -
בין שלושים ושמונה התמציות של פרחי באך, יש תמציות הנחשבות כתמציות טיפוס. פרחי באך יכולים לעזור להורים לטפל ביעילות בילדים שסיגלו לעצמם אופי או התנהגות מסוימת, שמפריעה להם לתפקוד במסגרות חברתיות או משפחתיות שונות. 
המוטו של ד"ר באך היה שיש לתת לכל ילד לבטא את עצמו ולא להגבילו באיסורים אין סופיים ולאפשר לו להיות חופשי עד כמה שאפשר יותר ואזי הילד יפרח ויתפתח ויהיה מאושר בלי כל התסביכים והתסכולים הגורמים עם הזמן לבעיות רגשיות ופיזיות. 

Agrimony – מתאימה לילד שמעמיד פנים. הוא תמיד נראה עליז ושמח, הוא הליצן של הכיתה ואת רגשותיו האמיתיים הוא מסתיר. התמצית תעזור לו לשחרר את רגשותיו ושמחת הילדות האמיתית תחזור אליו. 

Beech – ילדים שקשה להם להסתדר עם ילדים אחרים. הם חייבים שילדים אחרים יעשו הכל בדרכם שלהם. הם חושבים שאחרים הם טיפשים. הם מאוד ביקורתיים ויסגלו לעצמם אופי ביקורתי גם בעתיד.

centaury -מתאים לילדים עם אופי נעים ונדיב. תמיד מתחשבים באחרים וקשה להם לעמוד על זכויותיהם. הם שמחים לחלוק עם האחרים כל מה ששיך להם. הם משחקים בשקט ותמיד נוטים לעשות מה שאומרים להם. התמצית תעזור להם לגלות רצונות משל עצמם ויגלו שגם להם מגיע.

chicory - ילדים הזקוקים לתשומת לב מתמדת, לא מוכנים לקבל סירוב, צריכים להיות במרכז העניינים, הם עקשניים ואנוכיים. לא מוכנים לחלוק עם חברים משחקים. מסוגלים להיות מניפולטיביים ואובססיביים. התמצית תעזור להם להוציא את הצד החיובי שלהם ואז יתגלו פתאום כדואגים ואוהבים. 

crab apple - אלו ילדים שאי סדר או לכלוך מטרידים את מנוחתם. הם אינם אוהבים להתלכלך. החדר שלהם תמיד מסודר. סולדים מעצמם כשהם חולים או לא במיטבם. קשה להם ליהנות ולהשתחרר, שמא לא יראו טוב או יפרע הסדר. התמצית יכולה לבטל את הרגשת התיעוב שלהם כלפי לכלוך ומחלות. התמצית מתאימה גם לטיפול פיזי וגם לטיפול נפשי.

Impatiens - הם ילדים חסרי סבלנות ומנוחה. משתעממים בקלות ומוטרדים שאינם יכולים לבצע דברים במהירות. הם תמיד בתנועה ובקצב שהם מכתיבים. הם בעלי מוח חריף ובכיתה תמיד מצביעים ראשונים, תמיד רוצים להוכיח את צדקתם. תינוק האימפיישנס חסר מנוחה, ישן מעט. התמצית מומלצת בשילוב עם תמצית נוספת ורוויאן, שאף היא מומלצת לטיפול בחוסר שקט והתלהבות יתר. מתאים גם לילדים עם קשיי הקשבה וריכוז.

Larch - לילד חסר בטחון הנחבא אל הכלים. בכיתה יושב ומפחד להצביע, גם אם ידע את התשובה, מתוך חשש שאולי הוא טועה ועלולים ללעוג לו. ילד זה עשוי לסבול מרגשי נחיתות וביישנות. הם פוחדים לדבר ולקחת חלק בפעילות חברתית. תמצית זו בשילוב mimulus המתאימה לטיפול בפחדים, יכולה לעזור לשחרר אותם מהפחדים ולהעניק להם בטחון עצמי.

Rock water – לילדים שדורשים מעצמם שלמות להצטיין בכל. הם מחמירים עם עצמם. הם פרפקציונסטים ומשקיעים את כל כוחם ומרצם בהישגיות.  הדרישות המחמירות עלולות לגרום להם למתח, חוסר מנוחה, עצבנות וחוסר שינה. התמצית יכולה לעזור להם להוריד את המתח ולהחזיר להם את האיזון ושמחת חיים.

Vervain - לילדים הסובלים מפעילות יתר וחוסר מנוחה. הם כמו ילדי impatience. חסרי סבלנות, לחוצים ומגיעים למצבי התרגשות והתלהבות יתר. הם תמיד רוצים להיות אלה שיש להם את המילה האחרונה. התמצית תעזור להם לאזן את ההתלהבות ולאזן אותם. 


המינון לגבי כל התמציות: 
4 טיפות, 4 פעמים ביום, ישירות מתחת ללשון או במעט מים. אפשר גם יותר פעמים, לפי הצורך, אבל אין צורך ביותר טיפות. 
אופן ההכנה: 2-3 טיפות מכל תמצית, עד 6 תמציות, להוסיף את התמציות ל- בקבוק 30cc מים מינרלים וכמה טיפות אלכוהול.לשמור במקום קריר ומוצל. טוב לשימוש עד 3 שבועות. לפעמים יש לחזור על התמצית או לשנות אותה בהתאם לצורך בהמשך הטיפול.


פרחי באך והריון - 
תקופת ההיריון, הלידה והתקופה שלאחריה מאופיינת בשינויים רבים ובסטייה מהמצב המוכר והרגיל. נשים רבות חוות קושי להתרגל למצב החדש, פחדים וחששות לגבי בריאות העובר, לשינויים הגופניים והנפשיים והשפעתם על הזוגיות. תמציות של פרחי באך בהתאמה אישית יכולות להקל על הקשיים, לעזור להן לקבל את עצמן ואת גופן, לצמצם את האפשרות לדכדוך לאחר לידה. תמציות פרחי באך אינן חודרות שיליה ולא יכולות לפגוע בעובר. לכן כדאי ומומלץ לקחת אותן בשלבים שונים של ההריון ובזמן הלידה עצמה בכדי לסייע בהתמודדות עם מגוון המצבים הרגשיים המלווים את התהליך. 

להלן מספר דוגמאות למצבים רגשיים נפוצים בזמן ההריון הלידה:
ישנן נשים המרגישות שלא בנוח עם המראה שלהן בזמן ההריון. התחושה במהלך היום יום איננה נעימה ועלולה לבוא לידי ביטוי 
אף בבחילות והקאות. תמצית ה- Crab Apple תסייע לקבלה עצמית של המראה בפרט ושל ההריון בכלל.
 
המעבר מחיים רגילים לחיים עם עוד מישהו בתוכך מביא איתו דאגות רבות- האם העובר מקבל מספיק מזון וחמצן? האם טוב לו והוא מרגיש בנוח? ועוד. תמצית ה- Walnut  תסייע להריונית לקבל ולהסתגל למצב הפיזי וההורמונלי החדש בקלות רבה יותר ותעזור לה לקבל את ההריון בפחות לחץ ומתחים ובצורה קלה וחלקה יותר.

 
במהלך ההריון ישנן נשים המרגישות שפעולות היום יום כמו לקום בבוקר, להתנועע, או אפילו לקום מהכסא נעשות קשות יותר. מצב רגשי זה יביא אותן לעיתים להזניח דברים ולומר לעצמן שיחזרו אליהם לאחר הלידה. תמצית ה-Hornbeem עוזרת ליצור תחושת התרוממות, חשק לפעול ולעשות דברים ולקום עם חשק וחיות בבוקר.
 
פרחי באך לקראת הלידה -

 
בחודשי ההריון המתקדמים נעשה העובר כבד לנשיאה והכל לוחץ ומקשה על ההריונית. כל פעולה הופכת לפרוייקט והיא במקרים רבים חשה עייפה וזקוקה להרבה יותר מנוחה. תמצית ה-Olive   תקטין את תחושת העייפות ותעזור לא לכרוע תחת הנטל במהלך תקופה זו.
 
נשים רבות חשות פחד מהלא נודע כאשר הן מתקרבות לתאריך הלידה. הן חרדות מבלי שתהיה להן סיבה מלבד העובדה שהן לא יודעות מה הולך לקרות. תמצית ה-Aspen תסייע להוריד את רמת החרדה ולעזור לראות את האור שבקצה המנהרה.

 
פרחי באך בלידה -
 
יולדות רבות חוששות מהכאבים הכרוכים בתהליך הלידה. הן פוחדות מהמכשירים שנמצאים איתן בחדר וכמובן מסיבוכים בלידה ומלידה קיסרית. תמצית ה-Mimulus תסייע ליולדת להוריד את רמת הפחד, להרגיש חזקה יותר ולחשוש פחות מהמכשירים ומהתהליך כולו.
 
בשלב הראשון של הלידה, כשמתחילים כאבי הצירים ישנה התפרקות רגשית של מתח ורגשות שליליים נוספים. שחרור המתח חשוב ביותר 
לרגיעת השרירים בזמן הלידה ויסייע ללידה קלה יותר.
תמצית ה- Rescue Remedy המפורסמת עוזרת להגיע למצב של רגיעה כללית בגוף והרפיית השרירים, ותעזור ליולדת להחזיר את מחשבותיה ותשומת ליבה ל"כאן ועכשיו" – תהליך הלידה.
 
אם הלידה מתמשכת ומתעכבת והעובר לא יוצא, מתחילות לעלות במקרים רבים אותן המחשבות החוזרות ומטרידות את היולדת ומפריעות למנוחה ולשקט להם היא זקוקה בכדי לעבור את הלידה בקלות -  מה יהיה? למה זה קורה לי? מה בכלל קורה כאן? ועוד.
תמצית ה- White Chestnut תעזור למחשבות להתנדף, תאפשר לראש לחזור אל השקט ותרגיע את היולדת בכדי שתוכל לצבור כוחות לקראת המשך תהליך הלידה.
 
תמצית רסקיו רמדי המשמשת לאיזון אנרגטי וטובה גם לשימוש חיצוני בטיפול בפצעים, גירויים וחתכים. רסקיו רמדי מומלצת לנשים בהריון, ליולדות ולאחר הלידה וכן לתינוק בעיקר עם הלידה היתה קשה והתינוק חווה קושי נשימתי.
פרחי באך לילדים עם בעיות קשב וריכוז ולהוריהם
פירוט תמציות פרחי באך שעשויות להתאים:

♦ במקרים קשים של הרגשה "אני יוצאת מדעתי", "אני מרגיש שאני עלול לאבד שליטה ולעשות דברים איומים" – הן להורה והן לילד, יש לקחת chery plum. תמצית פרחי באך זו מתאימה לילדים הנוטים להתפרץ, לאבד שליטה, התפרצויות של זעם ואלימות ודחף להזיק.

♦ למצב בו ההורה חש תבוסה, כשלון ("ניסיתי הכל, שום דבר לא עוזר"), יש ליטול תמצית פרחי באך gentain, המסלקת תחושת תבוסתנות ונותנת בטחון עצמי ואמון ביכולת. כמובן שהיא מתאימה גם לילד, אם זו תחושתו.

♦ תמצית פרחי באך שנחשבת קלאסית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז היא – impatiens – לחוסר סבלנות, הכל מהר ובחפזון, נעים בחוסר שקט, מתופפים בידיים וברגליים, זזים בכסא, מזג רע ועצבני. תמצית זו מביאה שלוות נפש ואפקט של רוגע וסבלנות.

♦ תמצית פרחי באך הבאה היא holly – התמצית מיועדת לרגשות שליליים כמו קנאה, שנאה, כעס וחשדנות. תמצית זו מתאימה לילדים ששונאים את כל העולם, מלאים כעס, והרי הם כמדורה בוערת, תמצית הholly- מרככת ועוטפת את הלב, ועוזרת להפטר מרגשות שליליים.
• Pine – התמצית מתאימה לרגשי אשמה, הורים המאשימים את עצמם בכל מה שהשתבש, יוכלו להעזר בתמצית זו, כמו גם הילדים, אם זה מצבם.

♦ Larch – תמצית פרחי באך זו מיועדת לרגשי נחיתות, חוסר בטחון וחוסר אמונה בעצמי ("אני לא יכול"), התמצית עוזרת לחזק אומץ, התמדה, בטחון ואמונה ביכולותי. התמצית מתקנת מצב של דימוי עצמי ירוד, וכמובן, במקביל יש לעודד ולחזק את הילד גם ע"י מסרים חיובים.

♦ Chestnut Bud – תמצית פרחי באך קלאסית לקשיי למידה. טיפוס זה חוזר שוב ושוב על אותן השגיאות ולא לומד מהתנסות קודמת, הסיבות יכולות להיות: פזיזות, חוסר ריכוז, העדר יכולת התבוננות, וכך נוצר מצב שהילד נתקל שוב ושוב באותה נקודה.התמצית עוזרת להתמקד בדברים ובכך מביאה ללמידה יעילה.

אין נוסחה אחידה המתאימה לכל הילדים (וההורים), כאמור, הטיפול צריך להיות משולב, רב מערכתי ודורש השקעה, מאמץ, סבלנות ובעיקר אהבה ומומלץ עם שילוב של שיטת אוהשיאצו. פרחי באך לחיות מחמד -
פחד מוטרינר – יש לקחת תמצית MIMULUS : פחד ממקור ידוע (פוביה) כגון חושך, חרקים, מקומות פתוחים כמו כן לקחת 
תמצית Heather -  פחד ממחלות, התעסקות בלתי פוסקת עם ה"עצמי" ודרישה מוגזמת לתשומת לב מהסביבה.
 
בעל חיים סובל מהתקף  זעם ואובדן שליטה - cherry plum, holly, rock rose
פחד מסופות רעמים: AGRIMONY -  - עינוי נפשי הנחבא מאחורי "פנים שמחות להוסיף MIMULUS , CHERRY PLUM.

חיות המחמד שלנו סובלות פעמים רבות מאותם מצבים שאנחנו, הבעלים סובלים,לכן, כשאנחנו מזהים מצוקה רגשית אצל חית המחמד שלנו, נבדוק, קודם כל, האם גם אצלנו ישנו ביטוי למצוקה. אם יסתבר לנו, שחיית המחמד מתנהגת כמונו, או משקפת לנו בעייה שקיימת בנו, או מגיבה למשהו שקורה לנו, חשוב שגם אנחנו ניקח תמצית.
אופן השימוש: עדיף לטפטף ישירות לפה של הכלב - 4 פעמים ביום ולא בכלי המים. כמו כן, לפני שאת לוקחת אותו לטייל באזור הכביש, או ליד חתולים, טפטפי לתוך פיו ותסבירי לו שהטיפות נועדו לתת לו הרגשה טובה.

לטיפול בפרחי באך 

 
טלפון
052-5789959
דואל
danagl2002@yahoo.com
כתובת
רמת גן